Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergie na fretky

23. 4. 2009

8.3.2011

Vzpomínám si, že loňský rok jsem měla celý měsíc leden nemocenskou. Lítala jsem po doktorech s tím, že mi "diagnostikovali" chronickou bronchitidu anebo astma, nebyli si jistí. Měla jsem přijít na kontrolu, ale už jsem nepřišla. Zůstal mi doma inhalátor, který ještě teďka občas použiju, když se velmi špatně dýchá a kašel neustává, ale cítím se mnohem lépe. Fretky ještě nezačaly línat, tak uvidíme, jestli se to opět rozjede.

Co se týče mého ekzému a alergie, tak si myslím, že i letošní zimu jsem zvládla celkem dobře. Občas jsem sice prsty měla rozpraskané do krve a s malinkými vodními puchýřky, ale teďka jsem úplně v pohodě.

Za poslední dva dny se mi úplně zahojil ekzém na pravé ruce... Díky, tati, žes mi daroval tu konopnou mastičku, která mi úplně zahojila rány. Pokud jste to ještě nezkusili, doporučuju - zkuste to. Mně to totiž pomohlo, a ekzém mi úplně zmizel.

Co se týče posílení imunity a léčení nachlazení, tak celkem úspěšně beru Panthenol, B-komplex a zelenou řasu Chlorelu. A letos jsem byla pouze 7 dní doma s angínou (pravda jedla jsem k tomu 7 dní antibiotika). Bylo to děsný, ale odeznělo to dříve než obvykle a už se to nevrátilo. :-)

 

26.10.2009

Reakce na komentář od Marty - Boj s alergií

Alergici by podle doktorů neměli mít doma koberce, pomalu ani záclony, ale hlavně žádné chlupaté zvíře!!!! Já mám už od malička atopický ekzém a snad všechny možné druhy alergií (zvířata nevyjímaje), a zároveň celý život máme doma nějaká zvířátka - měli jsme doma chovnou stanici křečků, morčátka, ptáčky, a nyní máme fretky.  Krom toho, alergickou reakci Vám může způsobovat nejen fretka, ale i některé druhy potravin mohou zhoršovat stav ekzému!!!! Je třeba to vysledovat a vyhnout se daným potravinám. Vše souvisí se vším. Alergii zhoršují i všudypřítomní neviditelní roztoči, kteří jsou v matraci, v ložním prádle, v oblečení, ve vlasech, atd... i v srsti zvířat - tomu se nedá vyhnout.

 

Žijeme s mamkou a s třema fretkama v malém bytě 1+1. Fretky jsou se mnou v pokoji 24 h. denně. (Dle doktorů je to to nejhorší co může být - měly by být v oddělené místnosti, protože takhle jsem stále v kontaktu s alergeny). Někdy jsou dny, kdy se alergie vůbec neprojevuje, a někdy jsou dny, kde se to nedá vydržet, a já mám potom pocit, že se zblázním. V záchvatu svědění (alergické reakce) si rozškrábu ekzém na nohách až do krve a na rukou se mi po poškrábání vytvářejí malé mokvavé puchýřky. Nejhorší jsou období, kdy fretky línají a srst je potom úplně všude, usazuje se na nábytku, na vašem oblečení, na vás, ve vašich plicích.... Další náročné období je při říjení samce, když jeho moč je dost agresivní, a protože samec značkuje, jsou jeho značky všude, a když ho pak vezmete do ruky, má to i na své srsti, a už jen samotný kontakt vzbuzuje alergickou reakci (šílené svědění a štípání).

 

Nemohu Vám doporučit nic jednoznačného, co by na 100 %  zrovna u Vás zabíralo.... ale zkusím popsat své zkušenosti a vychytávky s bojem s alergií a ekzémem.

 

1) Voda

Když mám záchvaty svědění rukou, ponořím na chvíli ruce pod horkou tekoucí vodu (je horká tolik, kolik snesu). Je to podle mně nejbezpečnější způsob, jak se zbavit svědění a uspokojit rozrušené receptory. Stačí mi minuta nebo dvě v horké vodě a ruce mě přestanou svědět. Je to jako byste se bezpečně poškrábala a nezpůsobila si žádné krvavé rány. Ale prosím, ať si hned ruce neopaříte!!!! nejdříve si pusťte vodu vlažnou a pak ubírejte studenou, až vás ruce přestanou svědit. Pak si ruce utřete do čistého suchého ručníku a dejte jim odpočinout.

 

2) Léky a masti

U mé kožní dostávám mnoho druhů medikamentů na ekzém i na alergie. Užívala jsem pilulky na alergii - Aerius, Dithiaden, teďka mám Xyzal, - a beru to jen tehdy, když cítím, že mám opravdu silnou reakci a když mě třebas i svědí v krku a otéká mi nosohltan a vnitřek dýchací trubice, a podobné silné alergické reakce.

Alergickou reakci spouští i stresy, takže když jsem nervózní, svědí mě celé tělo, a to pak fakt dost pomáhají výše uvedené pilulky, které celkově zklidní můj organismus.

 

Přímo  na kůži mi doktorka předepisuje různé masti - s obsahem kortikoidů anebo antibiotik - ale ty se snažím moc neužívat, neboť jsou opravdu silné a nesmí se užívat dlouhodobě ani ve velkém množství. Locoid Lipocream užívám na obličej, protože je slabší (hlavně v zimním období mám na obličeji ložiska ekzému, hlavně na tvářích). Na rozsáhlý silný ekzém na rukou užívám silnější mast Triamcinolon E. Dále na promazávání mé extrémně suché pokožky užívám denně tělové mléko Excipial U Lipolotio a někdy i mast Lipobase. Také jsem byla spokojená s tělovým mlékem značky Astrid. Mám také speciální udělanou mast namíchanou v lékarně na ekzém na nohou (na předpis lékařky). Také jsem dostala na používání po koupeli olejíček Linola Fett Olbad, který se potom ještě ve sprše spláchne a vytvoří na kůži  ochranný filtr.

 

Doktorka mi říkala, že je to však začarovaný kruh s těma mastičkama s kortikoidy a s antibiotiky - používáte je, aby ekzém ustoupil a svědění přestalo, ono to pomůže, ale zároveň ty speciální látky obsažené v mastích oslabují vaši kůži. Kůže se už dobře neobnovuje  (neregeneruje) a ztenčuje se, takže je pak zase více náchylná a méně odolná okolnímu prostředí - tak mi to moje lékařka vysvětlovala, proč neužívat výše uvedné medikamenty dlouhodobě (většina z nich je na předpis).


 

 3) Koupání

Další doporučení od lékařky - vůbec neužívat mýdlo, které vysušuje pokožku, a mýt se co nejméně pouze čistou vodou (která v mém případě stejně obsahuje chlór, který drážší a vysušuje pokožku) - tohle já přímo nerespektuju, takže mýdlo občas užívám i normální sprchové gely, jen se pak prostě pořád mažu a mažu každý den.

 

Své fretky docela často koupu, více než je zdrávo. Určitě se to nelíbí nikomu ze zúčastněných stran, ani ostatním fretkařům, kteří mají to štěstí a alergiemi netrpí. (a jak jsem někde četla, koupou své fretky tak 1x měsíčně nebo dokonce 1x za půl roku....)

Koupu své fretky přibližně 1x týdně. (A krom toho pokaždé, když se vrátíme z venku z procházky.) Občas jim promažu vlhký kožíšek dětským olejíčkem Aviril, aby je pokožka moc nesvěděla, (a přiznám se, že někdy jim kožuch promažu svým tělovým mlékem), když je tak často koupu. Je to prostě takový kompromis - nemá se to, ale abych s nimi dokázala žít a nemusela se jich zbavovat (na radu lékaře), aby měli svůj stálý domov - prostě je častěji koupu a beru léky na alergii a ekzém. A pokud někdy v budoucnu nastanou ještě silnější alergické reakce, prostě své fretky budu koupat ještě častěji (bez šampónu, ale snad se ty potvůrky roztoči daji vypláchnout ze srsti obyčejnou vodou....) budu doufat.

 

4) Srst

Když mi teď fretky línají a srst je opravdu všude, vysávám a vytírám téměř denně. Také je třeba častěji měnit ložní prádlo nejen sobě ale i chlupáčům. Co se týče kartáčů na vyčesávání srsti, tak to mám přitom pocit marnosti, protože to podle mě moc nezabírá a musela bych je kartáčovat několikrát denně, a stejně se ty chlupy uvolňují postupně.

 

5)  Výrobky pro zvířata

Koupila jsem si výrobky z této webové stránky: http://www.exo-eko.cz/Pro-alergiky a zkouším je teď využívat. Jsou to výrobky pro alergiky, kteří mají doma zvířátka.

Výrobek Air Cleans teď aplikuji docela často, protože když mi teď fretky línají, chlupy s těmi roztoči lítají všude ve vzduchu. Můj osobní dojem je, že to zabírá, ne úplně ideálně, ale trošku ano. V krku mě sice trošku svědí a škrábe, ale snad to s pomocí léků brzy přejde.

Výrobek na srst Petal Cleans jsem vyzkoušela jen jednou, no a věřím, že to má něco do sebe, ale těžko to posuzovat, když to aplikuji tak krátce... Ještě s tím nemám moc zkušeností.

Někdy v budoucnu také chci vyzkoušet výrobek na prádlo (přidává se do pračky) Fabri Cleanse...

 

 6) Gumové rukavice?

Co se týče používání gumových rukavic - na ty bych moc nespoléhala, protože dle mé doktorky, která mě varovala - i na gumové rukavice může vzniknout alergie.... a navíc při kontaktu s fretkou - no nevím, jak by na to reagovala samotná freťule, aby se s ní mazlilo něco gumového, nejspíš by to chtěla zahryznout...

 

 A na závěr - Mám alergii, mám také ekzém (hlavně na rukou, nohou, a někdy i na zbytku svého těla), ale mám zároveň zakázané fretky - a dá se to překonat - věřte mi - silou vůle, s dobrými medikamenty a určitými opatřeními... Jde to, ale člověk musí zabojovat a nevzdávat to.

Tak to prosím nevzdávejte ani Vy - majitelé fretek a alergici v jedné osobě. Za štěstí těch maličkých chlupatých potvůrek i Vaše ten boj s nemocí stojí.

 

 

7.10.2009

Konečně jsem si pořídila domů spreje na alergeny v srsti zvířat, jak jsem se v minulosti zmiňovala. Zatím jsem zkoušela aplikovat pouze sprej na ovzduší Bio-Life AirCleanse. No, sprej je docela hodně cítit po eukalyptu (ale trošku jakoby zkaženém), ale to moc nevadí. Hlavní je, že se mi opravdu zdá, že už tolik nekýchám.

Ještě musím časem vyzkoušet sprej na alergeny v srsti zvířat, ale ten jsem fretkám ještě neaplikovala, trošku se obávám, aby jim to nic neudělalo...

 

27.4.2009

Tak už jsem pochopila skrytý význam u inzerátů, kde se lidé zbavují fretek  uvedeným důvodem "alergie v rodině".

Myslela jsem si, že je to aspoň částečně opravdu ze zdravotních důvodů, že některý člen rodiny je opravdu silným alergikem na srst zvířat apod. Ale teď se mi zdá, podle mých vlastních zkušeností s mojí rodinou, že se může jednat u většiny případů o ....nevím, jak jinak  to přesněji vyjádřit, než psychická alergie na fretky. Protože život s fretkama není vůbec jednoduchý! Takže se už mnoha milovníkům fretek určitě stalo, že jim fretky jakoby zhoršily rodinné vztahy. Přitom fretky za to vůbec nemůžou, ale jedná se o to, že ne všichni rodinní příšlušníci jsou ochotni snášet to, co tyto chlupatá zvířátka doprovází......

 

25.4.2009

Já sama jsem už od dětství alergik. Trpím alergií na prach, na pyly, na trávy, na zvířecí srst, na zeleninu, na ovoce, na ořechy a taky mě po celou dobu doprovází atopický ekzém. Kdybych poslouchala doktory, tak bych nikdy žádné zvířátko neměla. Ale u nás doma se to vždy hemžilo zvířátky (v minulosti hlavně křečky a nyní pro změnu fretkami :-))

 

Vadí mi, jakým způsobem se hodně lidí zbavuje fretek, že do těch inzerátů píší "důvod: alergie v rodině". Já chápu, že  každý pátý člověk v Česku je alergikem, ale můžu sama potvrdit, že se to dá zvládat.

 

Momentálně moji chlupáči línají a tak je jejich srst opravdu všude. Člověk musí pořád vysávat, vytírat..... Je to náročné, alergie se mi hodně zhoršila, začala jsem proto zase brát prášky na potlačení alergie reakce, ale plánují zakročit ještě více...

 

Na internetu na těchto webovkách www.exo-eko.cz jsem totiž narazila na přípravky, které by měly zmírnit množství alergenů v domácím prostředí. Plánuji je v  nejbližší době vyzkoušet, a doufám, že by mi mohly pomoci nejen mně v boji s překonáváním alergie. Později tady napíši svoje výsledky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

alergie

(Marta, 26. 10. 2009 11:23)

Já mam kontaktní alergii na naši fretku.Doktorka mi jednoznačně řekla,že jí musím dát pryč.Mám na rukách a obličeji ekzém.Na rukách to zakryje dl.rukav,ale obličej je horší.Dostala jsem Locoid Lipocream,který okamžitě zabírá,ale dochází a další mast nenapíšou,protože se nesmí brát pořád.Vypadám teda hrozně.Hledám neustále nějaké řešení.Teď jsem ho začala koupat 1x týdně.Poraďte mi někdo,kdo máte stejný problém.Jaké léky se berou,jaké masti? Co mám vůbec dělat?Dát ho pryč,je sice jednoduché,ale je mu 1,5roku a jak skončí??My máme samečka nekousavého,ale pusinkujícího.Já už se s ním nelíbám,jenom manžel.Je krásný stříbrný,2,40kg a je to naše tulidlo.Když jdeme spolu ven,kolik dětí se s ním mazlí.Srdce by mi to urvalo,ho dát pryč.Prosím,moc prosím,poraďte mi někdo,jaké léky,jaké masti,co ještě udělat a jak se chránit.Teď jsem si objednala,ještě latexové dlouhé rukavice,abych si chránila ruce,ale co obličej???Děkuji předem za radu.

Re: alergie

(Simona, 16. 5. 2011 21:40)

Dobry deň mohli by ste mi poradiť?Chcem už dlho fretku ale sestra je algička problem je že je alergicka nielen na srst ale aj sliny a parazity. Fretka by byvala v byte v obyvačke a sestra by s nou neprichadzala do kontaktu, nechytala by ju!ale stale neviem či by sme ju mohli mať, alergoločka je proti ale ak mate niekto skusenosti velmi by mi to pomhlo.ved ked s nou nebude prichadzat do kontaktu snad by to nemuselo vadit.jediny kontakt by bol cez vzduch.

Re: Alergie

(Katka Urbanová, 2. 11. 2009 10:13)

Hezký den přeji. Už jsem u alergoložky dlouho nebyla, ale myslím,že krevní testy mi nedělali. A testy přímo na fretku se podle mě nedělají vůbec. Vím, že testují alergii na křečka (mimo jiné vzorky alergenů), a pokud máte reakci, tak vám nedoporučují vůbec žádné chlupaté zvíře (včetně fretky).
Marto, nebojte se doktorky, je to její práce, aby pomáhala lidem, proto ten obor vystudovala. A pokud na Vás bude nepříjemná, tak to není profesionál. Jste dospělý člověk, můžete se rozhodnout, jak chcete, můžete si domů pořídit 10 fretek a jí to nemusí zajímat. Měla by se snažit pomoct Vám tu situaci ohledně alergie zvládnout. Pokud Vám odmítne pomoc, tak si prostě najdete jinou lepší doktorku.
Držím palce, aby Vám to dobře dopadlo a lékařka Vám podala pomocnou ruku.
S pozdravem Katka

Alergie

(Marta, 28. 10. 2009 14:32)

Chtěla jsem se ještě zeptat všech, co čtou tyto řádky a trpí alergii na fretku.Poslala někoho z vás alergoložka na krev??? Údajně prý testy,speciálně na fretku nejsou!/info-internet/Doktorka mě řekla,že by mi ráda pomohla,ale když mám doma fretku a vím na 100%,že jsem na ní alergická,tak jí mám dát pryč.Jestli prý chci,tak mě pošle na krev,ale že se stejně potvrdí to,co už dávno vím!!!Na krev jsem nešla a ji jsem už nenavštívila.Celý rok zkouším nové a nové metody.Stav se mi neustále zhoršuje,tak teď k ní jdu v pondělí a připadám si,jako bych šla na popravu!Co jí řeknu?Freťačka mam pořád a bude s námi bydlet dál!Je mi tak těžko u srdce,co říci abych ji neurazila?Bojím se ,že semnou vyrazí dveře!Proto se chci zeptat,byli jste někdo z vás na krvi????Nebojím se nějakého píchání,ale když testy na fretku neexistují,tak mi to připadá zbytečné mordování! Hezký den Marta

Alergie

(Lenka, 27. 10. 2009 9:03)

Ahoj, velice krásný článek, jako bych četla o sobě. Já sama naštěstí nemám ekzémy, ale mám alergii na roztoče a do toho astma. Fretky mám čtyři. Moje alergoložka, když mi řekla, že musim dát fretky pryč, tak jsem k ní už nešla, našla jsem si jinou. Poslední dobou cítím, že po mazlení se musím hrozně škrábat, ale naštěstí moje pokožka reaguje v pořádku, nidky jsem si to nerozškrábala do krve, jen mě to prostě svědí... Moje neteřinka má ale také problémy s ekzémy a to dost vážné, také má kolikrát rozškrábané ruce nebo krk až do krve. Zkusily jsme jednou koupit mastičku na atopický ekzém od Saloos a po této mastičce se jí to zmírnilo, takže mohu doporučit :-)

Alergie

(Marta, 26. 10. 2009 16:29)

Paní Katko,vřele vám děkuji za odpověd.Moc jste mě potěšila.S alergii mám už rok problém.Teď jdu 2.11.2009 k doktorce a jdu se strachem!Mastička došla,tak nevím co bude následovat.Z domova ho nedám,proto pořád hledám řešení!Můj e-mail je marta-psenickova@seznam.cz a jsem bohužel z Mostu.Uvítám každou vaší radu.To koloidní stříbro,se dá sehnat kde? Určitě vyzkouším.Dnes jsem se také dočetla o homeopatikách,že také zabírají.Také,že je dobré měnit ob den pelíšky,přežehlit a 2x do týdne ho vykoupat jen v čisté vodě.Budu dělat maximum,ale nikomu ho nedám!Budu ráda když mi napíšete.I ten kdo čte tyto řádky.Zdravim vás Marta

pro Martu

(Katka Urbanová, 26. 10. 2009 16:20)

http://forum.fretka.cz/read.php?1,60031
Tady jsou další postřehy o alergii na fretčím fóru
www.forum.fretka.cz a do vyhledávače zadejte "alergie"

pro Martu

(Katka Urbanová, 26. 10. 2009 14:33)

Marto, napsala jsem výše v příspěvku své osobní zkušenosti s bojem s alergií.
Pokud budete mít ještě nějaké jiné dotazy, můžete mi i napsat email, nebo se můžeme i setkat (jsem z Ostravy).
Já bych Vám doporučila vyměnit doktorku, protože mě ta moje dobře zásobuje, jak jen potřebuji. Mám doma hodně medikamentů na ekzém i alergii, a když je třeba, je dobré je mít po ruce a použít.
To rozhodnutí, jestli Vašeho freťáčka dáte pryč, je jen na Vás. Ale já osobně bych to nikdy neudělala, protože své fretky miluji a i když mi občas dost komplikují život, nebudu se jich zbavovat kvůli nějaké alergii, která se dá zvládnout - těžce, ale jde to - tak to prosím nevzdávejte. Já to taky nevzdávám.
Ještě jeden postřeh - můj příbuzný mi doporučil koloidní stříbro - které je mimo jiné i na ekzém... On to už vyzkoušel a je spokojený, já ještě ne, ale plánuji to zkusit.... Je to další možnost, jak zkusit ovládnout alergii a ekzém. Hledejte na Internetu.